www.osemka.pl portal aktywnych internautow

Strona:

- Aktualności
- Koncerty
- Sznurki
- Wiolonczela
- ArchiwumX
- Webstory

Społeczność:

- Forum
- Księga gości
- Zloty

Zespół:

- Skład
- Historia
- Goście

Dyskografia:

- Albumy
- Single
- DVD

Teksty:

- Liryki
- Wywiady
- Czaty

Multimedia:

- Galeria
- Tapety
- Nuty
- Teledyski
- Mp3

Redakcja:

- Kontakt
- O nas

Poleca nas:
poleca Codzienna Gazeta Muzyczna


Historia Zespołu


Eicca Toppinen, Paavo Lötjönen, Perttu Kivilaakso, Antero Manninen oraz Max Lilja są absolwentami prestiżowej akademii Sibeliusa. Przygoda z ,,graniem metalu na wiolonczelach,, zaczęła się na letnim obozie studenckim w 1993 roku, kiedy to młodym uczniom wpadł do głów pomysł aby zagrać kilka kawałków Metallicy na wiolonczelach. Niestety, pomysłu tego nie wykorzystali jeszcze przez 2 i pół roku, kiedy grali wyłącznie muzykę klasyczną. Początkowo Apocalyptica występowała pod nazwami: Cello House Band, Cello Six, The Total Cello Orchestra oraz Jailhouse Band. Ich pierwszy rockowy koncert odbył się w grudniu 1995 roku. Publiczność składająca się głównie z fanatyków ciężkiego brzmienia znała na pamięć słynne kawałki Metallicy. Zaczęli je śpiewać do akompaniamentu wiolonczel. Członkowie kwartetu wspominają: "To było jak trzęsienie ziemi: jednocześnie grać i słyszeć ludzi śpiewających:"Master! Master! Master of Puppets I'm pulling your strings... ". "


Kari Hynninen z Zen Garden zauważył fiński kwartet i po koncercie w metalowym klubie Teatro w Helsinkach zaproponował chłopakom nagranie albumu. W marcu 1996r. Apocalyptica rozpoczęła pracę w studiu nagraniowym. Przed skomponowaniem nowego albumu grupa miała przygotowane jedynie trzy utwory Metallicy- "Creeping Death", "Master of Puppets" i "Welcome Home (Sanitarium)". " Kiedy zaczęło się nagrywanie nikt nie wiedział jak to się robi i wyglądało to raczej klasycznie: czterech wiolonczelistów grało w sali, w której były porozwieszane mikrofony, w różnych odległościach od grających. Ale cena, jaką postawiło studio nagraniowe Sibelius-Academy, za nagranie płyty, przekreśliło nasze plany. Musieliśmy cofnąć się do małego studia w Sibelius-Academy i dlatego byliśmy zmuszeni przemyśleć nasz pomysł jeszcze raz. Podstawą powstania każego utworu było zarejestrowanie go na początek na dwóch wiolonczelach za jednym razem, a później dodawanie dzwięków z każdego instrumentu osobno.Tworzenie tego albumu było jednym wielkim wyzwaniem dla nas. Nikt nie wiedział jak dokładnie ma wyglądać ta płyta, więc doszliśmy do wniosku, że użyjemy oryginalnego dźwięku wiolonczeli i tylko kilku małych dodatków. Graliśmy również piosenki Sepultury, ale jednak najbardziej nam odpowiadały na albumie covery Metallicy. Pierwsza piosenka musiała być łatwo rozpoznawalnym utworem Metallicy. Więc cóż mogłoby bardziej pasować niż utwór "Enter Sandman". Nasza technika (ciężkie granie) uniemożliwiało nam granie większość trudnych (czyli szybkich) utworów takich jak "Blackened", "Damage Inc.", "One". " . Już po kilku dniach wytwórnia płytowa podała członkom zespołu kontrakt pod nos. Teraz pozostał tylko wybór utworów, które miałyby znaleźć się na płycie. Szybkie i dynamiczne kawałki były niemożliwe do zagrania (jak na razie) z powodu wysiłku fizycznego, który pociągała gra na wiolonczeli. W końcu jednak ukazała się pierwsza płyta Apocalypticy- ,,Plays Metallica By Four Cellos,, , która zawierała następujące utwory: "Enter Sandman", "Master Of Puppets", "Harvester Of Sorrow", "The Unforgiven", "Sad But True", "Creeping Death", "Wherever I May Roam"", "Welcome Home (Sanitarium)". Płyta przyniosła natychmiastowy sukces, Apocalyptica zaczęła koncertować po całym świecie z bardzo znanymi wówczas zespołami- Metallicą, Sex pistols, Sepulturą czy Bad Religion. Debiutancki album rozszedł się aż w 350 000 sprzedanych egzemplarzy. To dla zespołu było więcej niż marzyli, ponieważ chcieli, aby ich płyta sprzedała się choć w kilku setkach w Finlandii.


W dniach 25 i 26 stycznia 1997 Apocalyptica przyjechała do Polski z wizytą promocyjną, dając koncert w studiu radiowym i udzielając wywiadu w programie Alicji Resich-Modlińskiej "Wieczór z Alicją". Wiosną 1998 roku Apocalyptica wydała swoją drugą płytę ,,Inqiusition symphony ,,. Oprócz kolejnych coverów Metallicy, można znaleźć na niej przeróbki utworów innych zespołów np. Sepultury, Pantery, Faith No More a także własne kompozycje, autorstwa lidera zespołu, Eiccy Topinnena ("Torreador I", "M.B"- metal booge, oraz "Harmageddon"). Nakręcili pierwsze teledyski i ruszyli w długą trasę koncertową witając m.in. w Grecji, Luxemburgu, Meksyku, Czechosłowacji, Bułgarii, we Włoszech, na Litwie, Węgrzech i oczywiście w Polsce.


W październiku 2000r. została wydana kolejna, zdaniem wielu fanów najlepsza płyta zespołu, o ciekawym tytule- ,,Cult,,. Na krążku znajduje się aż 10 własnych kompozycji zespołu i 3 covery Metallicy(najszybszy- "Fight Fire With Fire"-udowadnia wszechstronne zastosowanie wiolonczeli. Muzycy pokazali, jak szybko można grać na tym instrumencie. Szkoda tylko, ze skończyło się to zerwaniem struny c ). Płyta jest bardzo zróżnicowana. Nie brakuje na niej ballad, ale są tez szybkie i bardzo dynamiczne kawałki.W dodatku, do 4 wiolonczeli dołączyła perkusja co dało nowy i niepowtarzalny dźwięk. Na albumie zabrakło tego typowego, ostrego, ciężkiego brzmienia wiolonczeli, który można było usłyszeć przy 2 pierwszych płytach. Przed nagraniem "Cultu" Apocalypticę opuścił Antero Manninen. Musiał zdecydować czy wybiera dalsza grę w zespole czy karierę w muzyce klasycznej. Wybrał drugą opcje-zawsze był bliżej klasyki niż reszta zespołu-na jego miejsce do Apocalypticy dołączył Perttu Kivilaakso. Perttu występował w 1995 roku z zespołem, ale miał wtedy zaledwie 17 lat. Przez ten czas zdobył karierę i opinie jednego z najlepszych wiolonczelistów w Europie. Po nagraniu płyty zespół wyruszył w trasę koncertową. Zawitał m.in. do Polski, dając dwa koncerty 1 i 4 grudnia 2000r. Koncerty cieszyły się wielkim powodzeniem, dlatego też postanowiono zrobić w jednym dniu dwa koncerty o różnej godzinie.


W zimie 26 marca 2001r. został wydany singiel ,"Path vol.II," nagrany z Sandrą Nasic, z niemieckiego zespołu rockowego Guano Apes, na którym znalazła się wersja wokalna "Path vol.II", a dodatkowo dwa utwory zagrane na żywo z Monachium, Muffathalle, 24 października 2000 roku.


Kolejnym albumem zespołu była re-edycja płyty "Cult"- "Cult special edition", na której zostały zamieszczone 2 CD. Na pierwszym znalazł się cały album "Cult" natomiast na drugiej wokalne wersje "Path vol. II" i "Hope vol. II" oraz 3 kawałki zagrane na żywo na koncercie z Monachium: "Harmageddon", "Inquisition Symphony" i "Nothing Else Matters". "Hope vol.II" z udziałem Matthiasa Sayer'a z Farmer Boys został wybrany na ścieżkę dźwiękową do filmu "VIDOCQ". Grają w nim min.: Gérard Depardieu, Guillaume Canet, Ines Sastre, André Dussolier. Reżyseria: Pitof.


Kolejnym wydarzeniem w historii Apocalytpcy było wydanie pierwszego w historii zespołu DVD- a znalazło się na nim około 25 utworów plus także najnowszy projekt klipu "Little Drummer Boy". Klip do "Little Drummer boy" pokazuje kawałek koncertu Apocalypticy w Polsce w 1999r., gdzie Apo była supportem Metallicy.


Po wydaniu DVD, zespół nagrał kolejną wokalną wersję swojego klipu- ,"Hope vol.II" z udziałem Matthiasa Sayer, z niemieckiego zespołu Farmer Boys. Do piosenki nakręcono teledysk, podobnie, jak do "Path vol.II".


9 stycznia 2002 r. Apocalypticę opuszcza Max Lilja- zespół początkowo szukał zastępcy, z tego powodu wstrzymał koncerty. Zdecydowano jednak o pozostaniu przy trzech członkach. Zespół w składzie Eiccy Toppinena, Perttu Kivilaakso, i Paavo Lötjönena, jest niezmienny do dziś.Na koncertach jednak często chłopakom towarzyszy były członek zespołu - Antero Manninen.


W 2002 roku także ukazała się płyta z najlepszymi utworami zespołu- "Best Of Apocalyptica" - wersja wydana dokładnie 21.09.2002r. ale tylko w Japonii. Jest to składanka utworów z wszystkich płyt nowy utwór "Driven", który został nagrany wspólnie z Dave'em Lomardo z zespołu Slayer, którego nazwisko pojawi się również na płycie "Reflections", wydanej rok później. Na tymże krążku znajdują się inne, od pozostałych dotychczasowych nagrań Apocalypticy, kawałki. Do wiolonczel dołączyła perkusja. Za "bębnami" usiadł wcześniej wspomniany Dave Lombardo z grupy Slayer ( na najnowszym projekcie "Apocalyptica" również możemy go usłyszeć).


W 2003 roku wyszły dwa nowe single Apo, do których nakręcono teledyski: "Seeman" z udziałem Niny Hagen oraz "Faraway vol.II" z Lindą Sundblad. W tym roku również został wydany pełnometrażowy album DVD -"Reflections Revised".


Pod koniec 2004 roku pojawił się klip "Bittersweet", a wkrótce potem singiel który zwiastował nadejście nowego krążka. Apocalyptica znów weszła do studia kontynuować nagrywanie utworów w stylu, który rozpoczeła wraz z "Reflections". Tym razem wyszła z tego naprawdę ciężka płyta, o mało odkrywczym tytule "Apocalyptica". Jest to album na którym pierwszy raz słyszymy wokal i to aż trzy razy (na limitowanej edycji 5). Do współpracy nad tą płytką Apocalyptica zaprosiła Villego Valo z HIMu oraz Lauriego Ylonena z The Rasmus. Na perkusji zagrał tym razem większość utworów Mikko Siren oraz gościnnie Dave Lombardo. W wokalnej wersji "Quattamo" głosu użyczyła Czeszka Marta Jandova, a we francuskiej wersji Emmanuelle Monet. Do ciekawostek można zaliczyć utwór "Betrayal/Forgiveness",do którego Perttu Kivilaakso napisał tekst (lecz jeszcze nie został on przez nikogo zaśpiewany, bo są to najprawdopodobniej przemyślenia Perttu na temat tego utworu) , oraz w całości go skomponował. Ponadto "Apocalyptica" to pierwsza płyta, na ktorej pojawia się prócz wiolonczeli i perkusji dźwięk bassu.


Rok 2005 to czas koncertów (w tym także dwa w Polsce) i wydanie dwóch singli promujących najnowszy album: "Wie Weit"(oraz angielskiej wersji "How far") i "Life Burns"


CDN...

Subskrypcja:

Jeżeli chcesz posiadać bieżące informacje o nowościach na stronie, podaj nam swój emial:

Zespoły członków:

 - Hevein

SPECIAL:

 - FanListing
 - ApoSuomiWorld
 - Scarlett

SONDA:

Nasz button:


najlepsza polska strona o zespole ApocalypticaSerwer:ÓSEMKA.PLWebmastering: MackaN :: Nim coś skopiujesz, spytaj o zgodę :: Jeżeli coś nie działa napisz do webmastera
strona została założona w listopadzie 2004 :: aktualna szata graficzna powstała w maju 2005 :: wszelkie prawa zastrzeżone (c)