www.osemka.pl portal aktywnych internautow

Strona:

- Aktualności
- Koncerty
- Sznurki
- Wiolonczela
- ArchiwumX
- Webstory

Społeczność:

- Forum
- Księga gości
- Zloty

Zespół:

- Skład
- Historia
- Goście

Dyskografia:

- Albumy
- Single
- DVD

Teksty:

- Liryki
- Wywiady
- Czaty

Multimedia:

- Galeria
- Tapety
- Nuty
- Teledyski
- Mp3

Redakcja:

- Kontakt
- O nas

Poleca nas:
poleca Codzienna Gazeta Muzyczna


Wiolonczela

Jak każdy z Was wie (mam nadzieję) nasi kochani chłopcy grają na wiolonczelach. Postanowiłam napisać nieco więcej o tym cudownym instrumencie, bo myślę ze każdy szanujący się fan Apocalypticy powinien wiedzieć na czym jego bożyszcze grają.

Menu główne by Kasiatarzyna
1. Informacje wstępne
2. Budowa
3. Rozmiary
4. Gra
5. WartośćInformacje wstępne

Wiolonczela jest instrumentem smyczkowym . Jej nazwa pochodzi z języka włoskiego "violoncello". Jej przodkinią jest viola da gamba czyli viola między kolanami. Pod koniec wieku XVII zajęła ona miejsce starszej siostry ze względu na mniejszy rozmiar i większe możliwości. Pierwszy raz wiolonczela wspominana jest przez Agricoliego w 1529 roku. Napisał o niej jako o basowym instrumencie smyczkowym posiadającym trzy struny. Jak widać do współczesnych czasów wiolonczela się zmieniła, teraz posiada bowiem aż 4 struny. W innych pismach z tego okresu mówi się też o czterostrunowej wersji. Pierwszym znanym producentem wiolonczel był Amati (zmarły w 1580 roku), jednak dopiero jego uczeń, A. Stradivari, stworzył standard instrumentu obowiązujący do dziś. Ustalił na przykład jej długość - 29,5 cala (75 cm) o dwa cale mniej niż wiolonczela Amatiego (80 cm).


Budowa

Wiolonczela składa się z dużego pudła rezonansowego, z dwoma równolegle rozmieszczonymi sporymi otworami, przypominającymi kształtem literę "f" (otwory rezonansowe - przyp ICY). Instrument ten ma także gryf z bezprogową podstrunnicą, zakończony główką w kształcie ślimaka oraz nóżkę podtrzymującą instrument podczas gry. Struny, podparte na mostku, napinane są za pomocą klinowych naciągów. Struny do instrumentów smyczkowych były kiedyś wykonywane z jelit zwierzęcych lub z linek tkanych ze srebrnych drutów. Teraz robi się je prawie wyłącznie ze stali nierdzewnej. Instrument posiada cztery struny normalnie strojone w kwintach do następujących dźwięków (począwszy od najwyżej strojonej) - a (220Hz), d (146,8Hz), G (98Hz), C (65.4Hz), i obejmuje zakres dźwięków od C do a^2. Tesytura wiolonczeli w orkiestrze jest oczywiście mniejsza i obejmuje skalę C-c^2.


Rozmiary

Wiolonczela posiada kilka wielkości w zależności od rozmiarów grającego. Można rozróżnić:
- 1/8
- 1/4
- 1/2
- 3/4
- 4/4 (tzw "jedynka")Gra

Jak się gra na wiolonczeli to chyba Wam tłumaczyć nie trzeba (polega to na pocieraniu smyczkiem strun, chociaż czasem można też szarpać struny palacami jak na gitarze - przyp MackaNa). Nasi idole robią to w sposób troszkę odstający od ogólnie przyjętej normy (bo nie każdy gra na stojąco i wymachuje przy tym czupryną), jednakowoż jakby się dobrze przyjrzeć to czasami zdarza im się zagrać na podobieństwo klasycznych wiolonczelistów.


Wartość

Na polskim rynku, szczególnie jeżeli chodzi o Internet nie ma wiele interesujących ofert w związku ze sprzedażą wiolonczeli. Spotkałam się z kilkoma dosłownie stronami gdzie można by zakupić cello'sa. Ceny są bardzo różne. Dość profesjonalne wiolonczele, które są nowe mogą kosztować ok. 5-10 tyś. złotych. Cena używanych waha się od 3 do 1,5 tysiąca (wiolonczele szkolne).
Podam linki gdzie można zapoznać się z ofertami kupna takiego instrumentu, dodatków do niego oraz przyrządów potrzebnych do odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji:

- http://www.allegro.pl/search.php?string=wiolonczela - wiolonczelowa aukcja internetowa

http://www.henglewscy.com.pl/oferta/Oferta.php?StronaID=5 - tu można zdobyć profesjonalne części do cello i same wiolonczele


Subskrypcja:

Jeżeli chcesz posiadać bieżące informacje o nowościach na stronie, podaj nam swój emial:

Zespoły członków:

 - Hevein

SPECIAL:

 - FanListing
 - ApoSuomiWorld
 - Scarlett

SONDA:

Nasz button:


najlepsza polska strona o zespole ApocalypticaSerwer:ÓSEMKA.PLWebmastering: MackaN :: Nim coś skopiujesz, spytaj o zgodę :: Jeżeli coś nie działa napisz do webmastera
strona została założona w listopadzie 2004 :: aktualna szata graficzna powstała w maju 2005 :: wszelkie prawa zastrzeżone (c)