www.osemka.pl portal aktywnych internautow

Strona:

- Aktualności
- Koncerty
- Sznurki
- Wiolonczela
- ArchiwumX
- Webstory

Społeczność:

- Forum
- Księga gości
- Zloty

Zespół:

- Skład
- Historia
- Goście

Dyskografia:

- Albumy
- Single
- DVD

Teksty:

- Liryki
- Wywiady
- Czaty

Multimedia:

- Galeria
- Tapety
- Nuty
- Teledyski
- Mp3

Redakcja:

- Kontakt
- O nas

Poleca nas:
poleca Codzienna Gazeta Muzyczna


<<-- inne wywiady
31 lipca, konferencja prasowa

tłumaczenie by LEANN
Konferencja prasowa z Eiccą i Paavo, przed występem zespołu w Rumunii, 31 lipca 2005 roku
Rozmowa z zespołem Apocalyptica o graniu muzyki metalowej na klasycznych instrumentach.

- Jesteście pierwszy raz w Rumunii?
A: Tak pierwszy raz.
- Jak wam się podoba nasz kraj?
A: Bardzo nam się podoba, ludzie są bardzo mili. Dopiero co przejechaliśmy przez góry z Bukaresztu i tutejszy krajobraz jest cudowny.
- Zamierzacie zagrać specjalny koncert dziś wieczorem?
A: Będziemy grali 90 minut, więc zagramy wsystkie nasze ulubione utwory, ze wszystkich płyt. Nagraliśmy dotychczas 5 albumów więc mamy dużo piosenek do wyboru i możemy wybrać, te które każdy lubi.
- Kiedy mówicie o zespołach, które na was wpłynęły wymieniacie Panterę, Prokofiev'a, Shostakovich'a i Slayera'a. Powiedzcie nam więcej o tym co z muzyki metalowej głównie na was wpłynęło.
A: Na początku istnienia zespołu słuchaliśmy bardzo dużo heavy metalu, nawet jak studiowaliśmy muzykę klasyczną na największej Akademi Muzycznej w Finlandii. Na naszą teraźniejszą muzykę nie wpłynęła tylko muzyka klasyczna i metalowa ale równiez rock, pop i wiele innych gatunków. Dlatego też, nie suchamy tylko Metallicy, Sepultury i Slayer'a ale również Massive Attack czy Bjork, i ta muzyka wpływa na utwory, które tworzymy.
- Skoro już rozmawiamy o zespole Slayer..Jak się współpracowało z Dave'm Lomabardo?
A: Świetnie. Bardzo dobrze. Właściwie Dave'a poznaliśmy w 1997 roku i od tego czasu byliśmy z nim w kontakcie. Dave grał z nami na płycie "Reflections". Przyjechał do Helsinek i pracowaliśmy razem w studio. Mieliśmy do nagrania bardzo szybką piosenkę("Betrayal/Forgiveness"-przyp.red.LeAnn) i nasz perkusista spytał nas "Dlaczego nie nagracie tego z kimś kto jest specjalistą w graniu szybkiego metalu, czemu nie zadzwonicie do Dave'a?". Dave przyjechał ze Slayer'em do Helsinek i mieliśmy szczęście, bo miał akurat jeden dzień wolny. Spotkaliśmy się w pracy w studio w tym samym czasie i to było świetne. Było super, ponieważ nawet Dave miał kłopoty z nagraniem partii na perkusji..Był wtedy bardzo zmęczony koncertowaniem ze Slayer'em, usiadł i ciagle powtarzał nam "Nie zagram tego. To jest za szybkie". Zadzwonił nawet do swojej żony, do domu i powiedział jej "Mam problem. Próbuje zagrać jeden utwór już od godziny i nie mogę sobie z nim poradzić". A jego żona na to: "No dalej Dave. Jesteś najlepszym perkusistom jaki może w ogóle istnieć. Napij się piwa!". Więc przynieśliśmy mu piwo i pizzę i to podziałało znakomicie.

- Niedawno współpracowaliście z dwoma wokalistami. Jak doszło do tego, że zdecydowaliście się na ten krok?
A: Współpracujemy z wokalistami od 2000 roku ale nawet wtedy współpracowaliśmy sporo z innymi zespołami. Tym razem nie chcielismy mieć innej wersji już istniejącej piosenki, tylko pracować na utworze już z wokalistą, który później moglibyśmy zagrać. Dlatego też wybraliśmy Ville z zespołu HIM i Lauri'ego z The Rasmus, ponieważ są oni naszymi przyjaciółmi od 10 lat, pochodzimy z tego samego miasta, mieliśmy zgrany harmonogram i postanowiliśmy nagrać z nimi utwór od samego początku.
- I jak graliście te utwory na żywo?
A: Tylko instrumentalnie, wokal zastąpiliśmy partiami wiolonczeli a publiczność śpiewała razem z nimi.
- Podoba wam sie ostatni album Metallicy? Czy myślicie o nagraniu coverów jakiś utworów z tej płyty?
A: Tak, to bardzo dobry album ale nie ma na nim zbyt wielu utworów, z których Apocalyptica mogłaby stworzyć covery. "Frantic" mógłby być jednym z nich.
- Ile coverów Metallicy zamierzecie zagrać dziś wieczorem?
A: Nie za wiele..
- ..ponieważ publiczność czeka na te utwory..
A: Tak, często publiczność oczekuje od nas abyśmy grali więcej utworów Metallicy ale zagraliśmy jak dotąd już prawie 600 koncertów. Są kraje, w których graliśmy częściej niż tutaj i tam ludzie chcą słuchać też naszych oryginalnych utworów. Trzy piosenki na naszej setliście to covery Metallicy, reszta to nasze własne komopozycje i kilka niespodziewanych rzeczy też.
- Ponieważ jesteście fanami zespołu Pantera, powiedzcie co sądzicie o morderstwie Darrel'a Abbott'a?
A: (Patrząc na ziemie)To było...złe.
- Czemu zdecydowaliście się na grę na wiolonczeli a nie na skrzypcach czy innym instrumencie?
A: Zaczęliśmy grać na wiolonczelach gdy mieliśmy 6 czy 7 lat i to było raczej przez "przypadek". Chcieliśmy grać na klasycznych instrumentach. Heavy metal na wiolonczeli zaczęliśmy grać zdecydowanie później. Na początku graliśmy tę muzykę dla zabawy, tylko dla przyjaciół i kilku studentów. Nie mieliśmy wtedy planów żeby nagrywać album. Nie mieliśmy zamiaru nagrywać tez innych piosenek po nagraniu pierwszej płyty. Kiedy dowiedzieliśmy się, że nasz album się tak świetnie sprzedaje stwierdziliśmy, że to niesamowite. Ale im więcej koncertów graliśmy coraz bardziej uświadamialismy sobie jak bardzo różni sie to od tego co robiliśmy na początku więc musieliśmy nagrać następny album. Dochodziliśmy do tego krok po kroku. Nagraliśmy następną płytę, zagraliśmy 100-150 koncertów po czym wróciliśmy z nowymi pomysłami, odkryliśmy nowe sposoby grania heavy metalu na wiolonczelach.
- Czy wciąż jeszcze gracie muzykę klasyczną?
A: W tym roku jesteśmy bardzo zajęci graniem 140 koncertów i nie mamy na to czasu. Ale w przyszłym roku Perttu wróci do filharmonii i będzie grał w Lahti a ja wrócę do nauczania.
- Bierzecie pod uwagę współpracę z innymi muzykami klasycznymi, chórzystami czy śpiewakami operowymi?
A: To idea, o której myśleliśmy zawsze. Chcieliśmy współpracować, z okazji koncertu Millennium, z Fińską Radiową Orkiestrą, ale druga strona to odwała z powodów technicznych. Od tego czasu jesteśmy bardzo zajęci. Doszło już do wielu projektów między rockowymi zespołami a orkiestrami muzyki klasycznej, więc jeśli Apocalyptica zdecydowała się na taki krok, musiałoby to wyglądać inaczej. Potrzebowalibyśmy sporo czasu aby skomponować coś z orkiestrą. Jak na razie wciąż go nie mamy, ale jest to możliwe do zrealizowania w pewnym czasie, w przyszłości.
- Jak granie metalowej muzyki zmieniło wasz sposób grania muzyki klasycznej?
A: Apocalyptica jest zespołem, który skupia szczególnie uwagę na granie na żywo, na sztukę występowania na scenie. Jeśli chodzi o muzykę klasyczną, często umiesz ją zagrać ale nie wiesz jak zachować się na scenie. Muzycy idą, wchodzą na scenę, grają, ale większość z nich nie potrafi poruszyć widowni pomimo, że są dobrymi muzykami. To jest tylko jeden z aspektów, poza tym większa ilość występów, nieprzejmowanie się zbytnio błędami - ważne jest przeniesienie nacisku z grania dobrze technicznie na granie emocjonalne aby wywiązała się więź z publicznością.
- Jakie jest wasze motto?
A: Pozostać umotywanymi!
- Czemu nazwaliście swój zespół Apocalyptica?
A: Zespół nie miał nazwy aż do momentu wejścia do studia, ponieważ wtedy tak naprawdę nie byliśmy zespołem. Plan zakładał tylko nagranie płyty z coverami Metallicy. Chcieliśmy aby nazwa miała coś w spólnego z nazwą Metallica, aby była łatwa do zrozumienia. Chcieliśmy użyć mrocznego, heavy metalowego frazesu, który nie brzmiałby jednocześnie zbyt poważnie. Kiedy już wybierzesz nazwę, musisz się jej trzymać.
- Mieliście okazję grać kilka razy z Metallicą. Co oni myślą o waszej muzyce?
Apo: Graliśmy z Metallicą około sześciu razy i myślę, że oni nas bardzo szanują. Raz kiedy mieliśmy koncert w San Francisco, przyszedł na niego Lars (Urlich , perkusista Metallicy - przyp.red.LeAnn) i spotkaliśmy się z nim po występie więc myślę, że nasze relację są naprawdę bliskie.
- Co możecie nam powiedzieć o przyszłych współpracach z wokalistami?
A: Myślę, że dojdzie do takiej współpracy jeszcze nie raz, ale jesteśmy nauczeni nie obiecywać czegoś zanim to nie zostanie już nagrane, ponieważ często zdarza się, że na zrealizowanie swojego planu jesteś zbyt zajęty.
- Jak reagują krytycy muzyki klasycznej na waszą muzykę?
A: Prasa zajmująca się muzyką klasyczną ignoruje nas w 100%. Żaden arykuł nie został napisany a my nie udzieliliśmy ani jednego wywiadu.
- Z kim wam się najlepiej współpracowało?
A: Myślę, że zawsze śpietnie jest grać z Niną Hagen! - Jaką macie publiczność: bardziej rockową czy bardziej nastawioną na muzykę klasyczną?
A: Nasza publiczność to raczej ludzie słuchający rocka, my sami nazywamy się zespołem, który gra cello rock. Mamy fanów w każdym wieku, z każdego statusu społecznego, są to fani muzyki klasycznej, heavy metalu i rocka, ogólnie rzecz biorąc. Niemożliwe jest powiedzenie jak wygląda typowy fan Apocalypticy.
- Co wasi nauczyciele sądzą o waszej drodze zarobku?
Paavo: My już nie mamy nauczycieli - ja skończyłem szkołę w 1995 roku, to przeszłość i nie obchodzi mnie co mówią.
Eicca: Mój poprzedni nauczyciel jst bardzo otwartą osobą, ma on grupę z sześcioma wiolonczelistami i wykonuje różne szalone rzeczy. U niego właśnie grałem przed powstaniem Apocalypticy, i może to skłoniło mnie do grania heavy metalu. Graliśmy zazwyczaj Jimmy'ego Hendrix'a, tango, mieliśmy nowatorski system dźwiękowy. Aczkolwiek nie lubuje się on w naszej muzyce, docenia to jak ją przekazujemy. Są na pewno tacy ludzie zajmujący się graniem muzyki klasycznej, którzy sądzą, iż "rujnujemy" wyobrażenie o tym klasycznym instrumencie ale jest też kilku nauczycieli z tej "nowej generacji", którzy twierdzą, że to co robimy jest ok.
Paavo: Świetną rzecz usłyszałem od jednej z moich studentek, która powiedziała, iż przed istnieniem Apocalypticy trochę wstydziła się nosić ze sobą do szkoły wiolonczelę. Ale zaraz po tym jak Apocalyptica zaczęła grać, stała się bardzo dumna ze swojej wiolonczeli. Może w ten sposób przyczyniamy się do pokazywania wartości tego instrumentu.
- Lubicie muzykę rumuńską?..George'a Enescu może?
Apo: Tak, Enescu jest świetny ale nie znamy żadnych rockowych zespołów z tego kraju.
- Macie już jakieś plany co do nowego albumu?
Apo: Tak. Myślimy, że będzie on bardzo oryginalny ale nie wiemy jeszcze jakich kombinacji użyjemy.

Subskrypcja:

Jeżeli chcesz posiadać bieżące informacje o nowościach na stronie, podaj nam swój emial:

Zespoły członków:

 - Hevein

SPECIAL:

 - FanListing
 - ApoSuomiWorld
 - Scarlett

SONDA:

Nasz button:


najlepsza polska strona o zespole ApocalypticaSerwer:ÓSEMKA.PLWebmastering: MackaN :: Nim coś skopiujesz, spytaj o zgodę :: Jeżeli coś nie działa napisz do webmastera
strona została założona w listopadzie 2004 :: aktualna szata graficzna powstała w maju 2005 :: wszelkie prawa zastrzeżone (c)