www.osemka.pl portal aktywnych internautow

Strona:

- Aktualności
- Koncerty
- Sznurki
- Wiolonczela
- ArchiwumX
- Webstory

Społeczność:

- Forum
- Księga gości
- Zloty

Zespół:

- Skład
- Historia
- Goście

Dyskografia:

- Albumy
- Single
- DVD

Teksty:

- Liryki
- Wywiady
- Czaty

Multimedia:

- Galeria
- Tapety
- Nuty
- Teledyski
- Mp3

Redakcja:

- Kontakt
- O nas

Poleca nas:
poleca Codzienna Gazeta Muzyczna


<<-- inne wywiady
TERAZ ROCK 3/2005

Teraz Rock nr 3/2005

Tym razem pozwoliłam sobie trochę zmienić formę tego wywiadu, gdyż dosłowne pisanie przetłumaczonych wypowiedzi Eiccy czasem nie wygląda najlepiej. Treści są jednak bez zmian - ICY.

Teraz Rock:
- W lutym zagraliście w Polsce u boku Rammsteina, natomiast w marcu wracacie jako gwiazda festiwalu Metalmania. Jakie masz wspomnienia związane z Polską?

Eicca Toppinen
- Polska publiczność jest jedną z najbardziej zwariowanych na świecie, dlatego bardzo lubię grać w waszym kraju. Do tej pory zagraliśmy tutaj dużo koncertów - graliśmy u boku Metallicy w Warszawie, a także cztery czy pięć razy nasze własne koncerty. Mam więc bardzo dobre wspomnienia związane z Polską. Spotykaliśmy tam zawsze mnóstwo miłych i uroczych ludzi. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

TR:
- Po trasie z Rammsteinem będziecie grali jako główna gwaizda. Jakie zespoły zabieracie na to tournee?

E.T.:
- Jedziemy sami. Tylko w Niemczech przed nami będzie grał jakiś zespół. Generalnie nie lubimy grać z grupami, które mają rozgrzewać słuchaczy. Nasz publiczność jest jednak trochę inna niż publiczność stricte metalowa, dlatego bardzo ciężko jest znaleźć zespół, który pasowałby na rozgrzewkę przed naszym koncertem.

TR:
- Są takie miejsca, gdzie jeszcze nie graliście?

E.T.:
- Tak, na przykład Ameryka. W marcu pojedziemy na nasza pierwsza amerykańską trasę. Odwiedzimy Ameryke Łacińską, ponieważ w tamtym rejonie graliśmy tylko w Meksyku. Chcielibyśmy bardzo zagrać w takich krajach jak Brazylia, Argentyna, Chile, Kolumbia i wybieramy się tam na jesień. Oprócz tego marzy się nam prawdziwa trasa po Japonii oraz Australii. Wyszło tego trochę.. ale za to graliśmy już niemal w każdym kraju w Europie (śmiech).

TR:
- Powiedz mi, co myślisz o dzisiejszej muzyce metalowej?

E.T.:
- Generalnie myślę, że na scenie metalowej w tej chwili trochę wieje nudą, ponieważ mało kto robi coś naprawdę nowego i interesującego. Jest pewien ciekawy nurt w metalu, ostatnio popularny, który reprezentują takie zespoły jak Nightwish czy Within Temptation. Podoba mi się to, co robią te kapele, jest to świeże, ale też nie do końca. Moim ulubionym zespołem metalowym w tej chwili jest już wspomniany ( Naczelny pewnie się cieszy... :D) Rammstein. Oczywiście nadal bardzo lubię Slayera i całą starszą szkołę, ale Rammstein wnosi do stylu świeży powiew. To ostatni zespół, który zrobił coś nowego. W tej chwili wszystkie inne powielają znane patenty.

TR:
- Miałeś kiedyś dosyć zespołu i ochotę zrobić coś na własny rachunek?

E.T.:
- Owszem, miałem (śmiech). Czasami naprawdę ciężko jest pracować w grupie, gdzie musi panować pewnego rodzaju demokracja - bez niej cała machina się działałaby zbyt dobrze. Ale demokracja oznacza kompromis i czasem sobie myślę, że fajnie byłoby popracować samemu, realizować swoje koncepcje, bez żadnych kompromisów. Chociaż wiele radości daje mi też praca w zespole.

TR:
- Powiedziałbym, że wasz najnowszy album jest najcięższym w historii Apocalypticy. Podzielasz tę opinię?

E.T.:
- Chyba tak. Dużo robią tutaj partie perkusji, gdyż dodają one utworom wiele mocy. Ta płyta jest bardziej mroczna i poważna, to pewnie też składa się na jej ciężar. Ale z drugiej strony nie jest to przesadnie mroczna płyta, wiem, że moglibyśmy nagrać jeszcze bardziej mroczną muzykę, choć "Apocalyptica" jest rzeczywiście bardzo ciężka.

TR:
- Z drugiej strony jest tu kilka smutnych i spokojnych kompozycji...

E.T.:
- Tak, powinny być różne bieguny. Problemem wielu metalowych zespołów jest to, że jest w nich mnóstwo mocy, gniewu czy agresji. Na dłuższą metę jest to nudne, jeśli nie ma tam choćby odrobiny innego pierwiastka. Myślę, że to jest pewien sekret Apocalypticy, zwłaszcza jako zespołu koncertowego, ponieważ na scenie przeciwstawiamy sobie spokojne dźwięki i ekstremalne granie. Nie ma tu tylko złości czy gniewu, jest coś jeszcze.

TR:
- Do jednego z kawałków zaprosiliście Ville Valo z HIM'a i Lauriego Ylonena z The Rasmus. Śpiewają w jednej piosence. Skąd taki pomysł?

E.T.:
- Pomysł wziął się stąd, że spotykaliśmy się i pracowaliśmy z Ville i Laurim od wielu lat. Zaprosiliśmy ich do nagrania osobnych piosenek, ale gdy Ville dowiedział się, że Lauri także będzie śpiewał na naszej płycie, zaproponował stworzenie duetu. Pomysł był ciekawy, dlatego skomponowałem Bittersweet. Kawałek się chłopakom spodobał i zaczęliśmy nad nim pracować. To było bardzo interesujące doświadczenie.

TR:
- Sami wyprodukowaliście najnowszy album, zatytułowaliście go "Apocalyptica" i znalazł się na nim tylko premierowy materiał. Macie już dość grania kompozycji innych wykonawców?

E.T.:
- Nie, nie... (śmiech) Gramy je na koncertach. Poprzednie płyty "Cult" i "Reflections" były poszukiwaniem własnej tożsamości, pokazaniem czym jest Apocalyptica jako zespół rockowy. Wcześniej kojarzono nas tylko z przeróbkami cudzych kawałków, ale każdy album był krokiem do określenia, czym Apocalyptica jest naprawdę. Dlatego też najnowszą płytę zatytułowaliśmy "Apocalyptica" i jest to tez powód, dlaczego nie zatrudniliśmy żadnego producenta. Mięliśmy jasną wizję, w jakim kierunku chcemy pójść. To jest właśnie Apocalyptica, a my czujemy się, jakbyśmy zaczynali wszystko od początku.

TR:
- Zapraszaliście do współpracy wielu różnych artystów, jak Dave Lombardo, Sandra Nasic, czy Nina Hagen. Jest taki muzyk, z którym szczególnie chciałbyś tworzyć muzykę?

E.T.:
- Tak, jest ich mnóstwo (śmiech). Jest wielu interesujących artystów, z którymi chciałbym współpracować. Bardzo ciężko jest mi wymienić tylko jednego, ale chciałbym stworzyć coś z Jamesem Hetfieldem. To byłoby niesamowite i mam nadzieję, że pewnego dnia to marzenie się urzeczywistni.

Rozmawiał: Marcin Pawlak

Subskrypcja:

Jeżeli chcesz posiadać bieżące informacje o nowościach na stronie, podaj nam swój emial:

Zespoły członków:

 - Hevein

SPECIAL:

 - FanListing
 - ApoSuomiWorld
 - Scarlett

SONDA:

Nasz button:


najlepsza polska strona o zespole ApocalypticaSerwer:ÓSEMKA.PLWebmastering: MackaN :: Nim coś skopiujesz, spytaj o zgodę :: Jeżeli coś nie działa napisz do webmastera
strona została założona w listopadzie 2004 :: aktualna szata graficzna powstała w maju 2005 :: wszelkie prawa zastrzeżone (c)